515 550 650 (Po-Pá 8-18)
Oblíbené 0
Filtrovat a řadit

Pobyty a zájezdy - tipy: Maďarsko

Vychutnejte si zážitky v pikantním Maďarsku

Maďarsko je zemí termálních lázní, malebných rovin i vysokých hor, krásných měst a pikantního jídla. Na pohled exotická maďarština dává tušit svět zcela jiných zvyklostí, ale známé chutě guláše, klobásek i lahodného vína napovídají, že se stále nacházíte v krásné Evropě. Vydejte se poznávat taje této malebné země a připravte se při tom na kombinaci skvělých zážitků, pikantních chutí i dokonalého odpočinku.

Tisíce léčivých pramenů i největší jezero ve střední Evropě jsou jen zlomkem z krás, které čekají na to, až je objevíte. Maďarské “moře” Balaton s břehy plnými rekreačních letovisek, hotelů a penzionů, monumentální Dunaj a kouzelná příroda, která jej obklopuje, nebo třeba hlavní město Budapešť plné krásných zákoutí, jedinečných barů, kaváren a architektonických památek, společně vytváří dovolenou snů jen kousek od domova. Ať už se toužíte po aktivní dovolené v horách nebo hledáte relax ve wellness, právě jste našli dokonalou destinaci.

Perla Dunaje, kde najdete to nejlepší z Maďarska

Víte, že v Budapešti najdete nejstarší metro na celém evropském kontinentě? Dodnes tato linka projíždí městskými bulváry a dokáže vás během několika minut přemístit třeba z moderních termálních lázní do samého srdce historické části města či židovské čtvrti, ve které se zastavil čas. 

V Budapešti naleznete majestátní architekturu s překrásnou výzdobou, které dominuje  Országház – sídlo maďarského parlamentu na břehu Dunaje v samém centru města. Celou jeho krásu si můžete užít při výhledu z protějšího kopce, na jehož vrcholu stojí další dominanta města – Rybářská bašta.

I v hlavním městě nechybí nespočet termálních lázní, nepřeberné množství kulturních zážitků a také krásné trhy v Central Market Hall, které vám otevřou cestu k těm pravým gastronomickým zážitkům. Ať už půjdete v Budapešti kamkoli, atmosféra okolo vás bude vždy výjimečná.

Pokud jste milovníci nočního života, nevynechejte “ruin bary” ve staré židovské čtvrti. Ještě před patnácti lety se lidé těmto místům spíše vyhýbali. Stály zde pouze opuštěné budovy jako mlčenlivá připomínka druhé světové války. To se však záhy změnilo, do prázdných domů se nahrnul zpět život, začali se zde setkávat místní umělci a vznikly nejrůznější kavárny, bary a pouliční bufety. Nasajte atmosféru kulturního života maďarské metropole, ochutnejte skvělá jídla, protancujte noc u výborné hudby nebo si s přáteli poseďte u osvěžujících drinků. 

Objevte kouzlo historické Budapešti. 

Maďarské moře zažívá obrovský boom 

Přírodním bohatství Maďarska je bezpochyby jezero Balaton, které díky své rozloze získalo přezdívku “maďarské moře”. U Balatonu si přijde na své mladá i starší generace, rodiny s dětmi i mladé zamilované páry.

Krásné pláže s nezvykle čistou vodou, síť cyklostezek vedoucí do širokého okolí, gurmánské speciality nebo lahodné tokajské víno, které si můžete vychutnat na břehu jezera dodá vašemu pobytu teprve tu správnou atmosféru.

Od maďarského sladkého moře, které je nám téměř na dosah, si přivezete nespočet letních zážitků a nemusíte pro ně ani podnikat dalekou cestu.

Vyrazte za odpočinkem i romantikou k Balatonu.

Relaxujte ve vyhlášených lázních

Maďarsko je pověstné svými termálními prameny s léčivými účinky. Jenom v Budapešti termálních pramenů vyvěrá více než stovka. Mezi nejnavštěvovanější termální lázně v hlavním městě patří lázně Széchenyi a lázně Gellért, mimo metropoli pak lázeňská střediska Győr, Sárvár, Hévíz, Hajdúszoboszló, Mosommagyaróvár, Bük, Harkány či Zalakros.

Termály poslouží pro vaši dokonalou regeneraci a perfektní odpočinek od každodenního stresu. Zapomeňte na všechny starosti, užijte si wellness dovolenou v pravém slova smyslu v léčivé horké vodě, s nejrůznějšími relaxačními i zdravotními zábaly, masážemi, lázeňskými procedurami i saunami, které vám dodají energii a uvolní nejen tělo, ale i mysl.

Užívejte si relaxu ve vyhlášených maďarských termálech.

Víno, guláš a klobásky

Pokud toužíte po dokonalých gurmánských zážitcích, chcete ochutnat svět a kuchyni, na kterou dlouho nezapomenete, jste na správné cestě. Maďarsko je již po staletí zemí s ojedinělou kulinářskou tradicí.

Nejtypičtějším zdejším pokrmem je guláš, který pochází právě z Maďarska a s českou klasikou se nedá srovnávat. Pikantní řídká omáčka na silném paprikovém základě s hovězím masem spíše svojí konzistencí připomíná polévku – to je ten správný maďarský gulyás. Naopak Pörkölt je hustší omáčka, nejčastěji s vepřovým masem, které se pomalu dusí ve vlastní šťávě společně se zeleninou. Perkelt svojí konzistencí odpovídá českému guláši.

Nezastupitelnou roli má v Maďarsku pikantní paprika, která je součástí většiny tradičních pokrmů. Mezi ně patří i rybí polévka Halászlé, věhlasné klobásy, kuře na paprice Csirkepaprikás či hovězí roštěnky Esterházy. Lahůdková (csemege) a pikantní (csípős) paprika vynikají plnou nasládlou chutí.

Světové renomé získaly také vynikající maďarská vína i ovocné likéry prvotřídní kvality. Ať se v této zemi vydáte kamkoliv, věřte, že kromě poznání si s sebou domů povezete úžasné kulinářské zážitky.

Ochutnejte výtečnou maďarskou kuchyni.

Ještě pár tipů před cestou

Teď už jste určitě přesvědčeni, že vaší další destinací bude právě Maďarsko a všechny jeho taje. Určitě se vám ale bude nejprve hodit pár dobrých rad na cestu.

Nejrychlejším a nejlevnějším dopravním prostředkem je vlak. Z Prahy do Maďarska se vlakem dostanete přibližně za 7 hodin. Cena za zpáteční jízdenku se pohybuje okolo 1000 Kč. Obdobně je to i s autobusy a při plném obsazení osobního auta vás zpáteční cesta bude stát přibližně 800 Kč včetně dálničních známek.

Přestože se jedná o zemi EU, eura nechte protentokrát doma. Maďarské forinty můžete směnit bez problémů kdekoliv v České republice nebo si je můžete vybrat z místních bankomatů po příjezdu do Maďarska.

Nezapomeňte si s sebou zabalit plavky, dobrou náladu a touhu ochutnat dokonalá jídla, pikantní zážitky a krásy jednoho z nejmalebnějších evropských míst.

×zrušit filtry
zobrazeno 23 slev